15 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej w Niwce odbyła się uroczysta wieczornica patriotyczna. Zgromadziła ona w godzinach popołudniowych wielu mieszkańców wsi, którzy przybyli do naszej placówki, aby wspólnie przeżywać 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przygotowany przez nauczycieli program miał służyć przygotowaniu wychowanków do otworzenia dziecięcych serc i umysłów na kraj ojczysty i ludzi w nim żyjących. Część artystyczna składała się z trzech etapów. Pierwszym z nich był montaż słowno-muzyczny przygotowany pod kierunkiem ks. Bogdana Mikołajczyka. Słuchając polskich wierszy i pieśni patriotycznych, oczyma wyobraźni można było „zobaczyć” losy polskiego narodu, utratę państwowości oraz jego wolę przetrwania i uparte dążenie do odzyskania niepodległości, które w efekcie stały się podstawą do odrodzenia wolnej Ojczyzny. W drugiej części wieczornicy swój program artystyczny pt. ,,Gdy wolności uderzył dzwon…” przedstawiły panie Małgorzata Małochleb i Karolina Jasek. Utrzymany był on w konwencji wywiadów filmowych, w których najmłodsi uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące święta 11 listopada. Nasi wychowankowie musieli zmierzyć się z takimi terminami jak: patriotyzm, symbole narodowe, wolność czy niepodległość. Choć same zagadnienia mogą wprowadzić w zakłopotanie niejednego dorosłego, to dzieci poradziły sobie z nimi znakomicie, często wprawiając w zdumienie swymi dojrzałymi wypowiedziami. Ich szczere i bezpośrednie stwierdzenia niejednokrotnie wywoływały uśmiech na wielu twarzach, a także salwy gromkiego śmiechu. Młodzi autorzy zaakcentowali w swoich wypowiedziach postawę patriotyzmu historycznego, lokalnego, obywatelskiego i czasu pokoju. Całości wystąpienia dopełniał chór dziecięcy, z odpowiednio dobranym programem pieśni patriotycznych. Swoje umiejętności zaprezentowała także grupa taneczna, która zaprezentowała taniec z flagą. Szczególnym zaś zainteresowaniem cieszył się występ najmłodszych uczestników akademii, czyli uczniów klasy pierwszej i zerówki. Mali artyści w pięknych strojach ułanów i eleganckich krakowianek brawurowo wykonali pieśń ,,Przybyli Ułani pod okienko”.
Choć podczas trwania wieczornicy dominowały treści podniosłe, skłaniające do zadumy i refleksji , jej finalna część miała charakter wyjątkowo optymistyczny– uświadomiła nam, że wszyscy razem w radosnej pieśni i tańcu powinniśmy się cieszyć z naszej wolności, o którą walczyli nasi przodkowie. Zadbała o ten wyjątkowy nastrój pani Zofia Juchno – Bąk, która przygotowała na tę okoliczność wiele wspaniałych zabaw muzyczno – ruchowych, do których zaprosiła wszystkich uczestników spotkania. Były tańce, wspólne śpiewy i dużo dobrej zabawy.
Szkoła przygotowała wspaniałą lekcję historii, z której skorzystało wielu i udowodniła, że pielęgnuje tradycje narodowe na co dzień i od święta. Mamy nadzieję, że to nasze wieczorne spotkanie symbolizujące pamięć dla bohaterów, będzie coroczną tradycją na stałe wpisującą się w historię naszej szkoły.
Miło nam poinformować, że iż wspólna praca uczniów i nauczycieli została doceniona podczas XVIII Regionalnego Przeglądu Twórczości Artystycznej „A to Polska właśnie”. Jurorzy nagrodzili nasz program artystyczny pt. ,, Gdy wolności uderzył dzwon…”, przyznając nam zaszczytne 2 miejsce w kategorii szkół podstawowych. Jurorzy postanowili przyznać także nagrody indywidualne. Wyróżnienia zdobyli: Mateusz Gajowy – za umiejętności instrumentalne i walory wokalne oraz Hubert Małochleb – za interpretację utworów muzycznych. Następne wyróżnienie otrzymali uczniowie wykonujący taniec z flagą oraz nasza wspaniała grupa ułańska.
Gratulujemy wszystkim uczniom biorącym udział w tym jakże podniosłym konkursie i życzymy wielu podobnych sukcesów ! (M.Małochleb)