PROMOCJA KSIĄŻKI „SZKOŁA W NIWCE 1905-2020”

 

23 września w naszej szkole odbyło się uroczyste spotkanie, którego celem była promocja książki pt. ,,Szkoła w Niwce 1905-2020” autorstwa pana Józefa Trytka. Dyrektor szkoły pani Urszula Jackowska serdecznie powitała wszystkich przybyłych gości, których obecność nadała uroczystości szczególną rangę. Następnie rozpoczęła się prelekcja autora książki, podczas której podzielił się z zebranymi refleksją z pracy nad swoją publikacją, na którą złożyły się: czytanie dokumentów archiwalnych i fachowej literatury, rozmowy z byłymi pracownikami, a także wspomnienia absolwentów. Spotkanie autorskie było pierwszą oficjalną promocją książki i zarazem doskonałą okazją do przybliżenia kulisów jej powstania. Monografia i opisy w niej zawarte potwierdzają ogrom pracy i trudu jej autora, są również zapisem starań i osiągnięć tych wszystkich, którzy na przestrzeni lat odegrali znaczącą rolę w rozwoju naszej szkoły oraz wsi. Autor nie tylko szczegółowo opisał dzieje społeczności szkolnej, ale wydobył z mroków niepamięci nazwiska wszystkich nauczycieli i pedagogów oraz absolwentów naszej szkoły. W swojej starannie udokumentowanej publikacji przybliżył również szereg ważnych wydarzeń z życia naszej „Małej Ojczyzny” takich jak budowa kaplicy czy powstanie domu ludowego. Całość uzupełniają liczne, niepublikowane wcześniej fotografie.

W tak pięknym i ważnym dla społeczności szkolnej dniu, wiele wyrazów sympatii przekazali nam zaproszeni goście, którzy podzielili się swoimi wspomnieniami związanymi z historią naszej szkoły. Głos zabrali: Ksiądz Kanonik Stanisław Pazdan, Burmistrz Miasta i Gminy Radłów pan Zbigniew Mączka, Radny Powiatu Tarnowskiego pan Marek Podraza oraz pani prof. Barbara Godzik z Krakowa -wnuczka pierwszego kierownika jednoklasowej Szkoły Ludowej w Niwce.

Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna przygotowana pod kierunkiem polonistki Małgorzaty Małochleb. Uczniowie uraczyli widzów wyjątkowym widowiskiem tanecznym, na które złożyły się wybrane utwory muzyczne popularne na przestrzeni epok oraz opracowane do nich układy choreograficzne. W skład zespołu tanecznego weszli: Oliwia Czosnyka, Roksana Marzec, Julia Buchacz, Emilia Malik, Szymon Malik, Szymon Padło, Hubert Małochleb, Wiktoria Kochańczyk. Nie zabrakło również postaci samej książki, która przyglądała się popisom tancerzy, a nawet sama ruszyła w tany podczas finalnej części występu. Rolę tę brawurowo odegrała przewodnicząca naszej szkoły Oliwia Sozańska.

Zwieńczeniem tej części spotkania był występ wokalny uczniów naszej szkoły oraz jej absolwentów, którzy zabrali obecnych w nostalgiczną podróż w czasy dzieciństwa.

Szkoła to młodość, beztroska, wspaniali przyjaciele, to głęboko wyryte w sercu niezatarte wspomnienia, to najpiękniejsze lata w życiu każdego człowieka, do których powraca się z radością i rozrzewnieniem. Taka refleksja wybrzmiewała ze specjalnie przygotowanego na tę okoliczność utworu, który wykonał zespół wokalno-muzyczny w składzie: Jakub Kuczek, Łucja Seremet, Dominika Kukułka, Anna Czosnyka, Julia Buchacz, Julia Kozioł oraz Hubert Małochleb. Piosenka pt. ,,Szkoła” powstała do melodii popularnego utworu z repertuaru M. Rodowicz ,,Ale to już było” z autorskim tekstem napisanym przez p. M. Małochleb. Było to symboliczne zderzenie przeszłości z teraźniejszością, okazja do chwili zadumy nad upływającym czasem.

Po części oficjalnej ostatnim punktem uroczystości był wspólny poczęstunek i okazja do kolejnych rozmów i wspomnień. Zaproszeni goście mieli również okazję, aby wpisać się do pamiątkowej księgi oraz obejrzeć archiwalne dzienniki. Każdy z nich otrzymał publikację na pamiątkę. Chętne osoby mogły również nabyć książkę autora wraz z jego autografem.

Nasza placówka przeszła bardzo długą i trudną drogę, abyśmy dzisiaj mogli się w niej uczyć i cieszyć tak wyjątkowym darem, jakim jest monografia autorstwa pana Józefa Trytka. Pragniemy podziękować zarówno jej autorowi, jak również wszystkim, którzy swą obecnością uświetnili ten ważny dla nas dzień oraz podkreślili jedność z wartościami stanowiącymi tożsamość naszej szkoły. Dyrekcja szkoły składa również serdeczne podziękowania nauczycielom, pracownikom szkoły oraz uczniom za wszelką pomoc i ogromne zaangażowanie w organizację uroczystości.

Serdecznie dziękujemy pani Annie M. Kędzior za wykonanie pięknych zdjęć.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć relacjonujących spotkanie oraz filmiku.

,,Szkoła”

Gdzieś jest wioska cicha jak sen

Gdzie wieczorna mgła tańczy po polach

Tam, gdzie niw urodzajnych szmer

Stoi jakże droga nam szkoła

Pełna wspomnień i ważnych słów

Co jak dęby szumią wiekowe

Niech więc książka przypomni znów

to co dawne i to co nowe …

Ref.

Nasze młode lata, chwile najpiękniejsze

Nasze smutki i radości

W jednym zwykłym, prostym słowie

Są zaklęte

Ile pytań we we mnie i w nas ?

Pustych miejsc przy słowie – ,,Odpowiedź”

Gdy dorośniesz i pójdziesz w świat

Odpowiedzi poszukasz w sobie

Znajdziesz obraz ze szkolnych lat

Kruchych wspomnień czas skreślić nie zdoła

Po policzku twym spłynie łza

Gdy wzruszony wyszepczesz – szkoła …

Powstanie tej książki było możliwe dzięki temu, że stowarzyszenie „NIWKA DZIECIOM” jako organ prowadzący szkołę w Niwce złożyło wniosek o powierzenie grantu do Lokalnej Grupy Działania ,, Kwartet na Przedgórzu” z siedzibą w Warysiu, w ramach działania ,,Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – w ramach projektu grantowego z zakresu Promocji obszaru Przedgórza. W ramach grantu zostało wydrukowanych 120 książek ( wsparcie w ramach projektu : 5 tys. zł, środki własne stowarzyszenia 2,5 tys zł)

(M. Małochleb)

Poniżej link do filmu z uroczystości:

https://www.youtube.com/watch?v=z-FuPBou5rs