22 listopada sala gimnastyczna naszej szkoły rozbrzmiewała głosem młodego pokolenia, które zaprezentowało zgromadzonej publiczności montaż poetycko – muzyczny, przygotowany z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Tematem przewodnim wieczornicy była twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – jednego z najwybitniejszych polskich poetów, którego losy są odbiciem tragicznych dziejów pokolenia dotkniętego apokalipsą II wojny światowej. W uznaniu jego zasług, w stulecie jego urodzin Sejm Rzeczypospolitej ogłosił rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Ten młody poeta, konspirator zginął ,,Z głową na karabinie” czwartego dnia powstania. Żołnierz, mąż, jedyny syn swojej matki, człowiek, który nie wahał się poświęcić wszystkiego w imię ocalenia najwyższych wartości. ,,Brylant, którym strzelaliśmy we wroga” – tak określa się dziś Baczyńskiego. Twórczość poety ma wymiar uniwersalny, a jego myśli i uczucia wciąż przemawiają żywą poezją o wielkiej sile wyrazu.
Podczas wieczornicy uczniowie przybliżyli zgromadzonym koleje losu Krzysztofa począwszy od wieku dziecięcego, aż po tragiczną śmierć. Pokazali jego wielką miłość do ukochanej żony Barbary, a co najważniejsze z wielkim zaangażowaniem i dojrzałością oddali hołd poecie poprzez piękną i wzruszającą recytację wierszy, powstałych na różnych etapach jego twórczości. Nie zabrakło też muzycznych interpretacji utworów Baczyńskiego w wykonaniu naszych uzdolnionych solistów. Inscenizację wzbogaciły prezentacje multimedialne obrazujące sceny walk w ogarniętej powstaniem Warszawie. Finalną częścią wieczornicy było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przez wszystkich zgromadzonych.
Wieczornica była istotnym elementem patriotycznej edukacji i złożeniem hołdu Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu oraz wszystkim poległym Powstańcom, którzy oddali za wolną Polskę najcenniejszy dar, jakim jest życie. Wierzymy, że wspólne świętowanie było zachętą dla nas wszystkich do wzmocnienia poczucia wspólnoty obywatelskiej, budowania świadomości narodowej i postaw patriotycznych wśród naszej młodzieży. To ważne, żeby uczniowie wiedzieli jakich ludzi powinni czcić i jakimi wartościami kierować się w życiu. /M. Małochleb/